Bayburt Helvası (Kara Helva) Tarifi

 • FavoriteLoadingDeftere Ekle
  Zeynep Akidilerdem
  Bayburt Helvası (Kara Helva) Tarifi
  4-6
  kişilik
  40
  dakika
  Malzemeler

  1 çay bardağı sıvı yağ
  125 gr tereyağ
  3,5 su bardağı un
  bir çimdik tuz

   

  ŞERBET İÇİN:

  2 su bardağı şeker
  2 su bardağı su
  1 çay kaşığı limon suyu

  Yapılışı

  Tatlıyı geçen gün bir arkadaşımda bu helvayı yedim ve gerçekten çok beğendim. Kendisi yapmamış olsa da adının Bayburt helvası olduğunu öğrendim. Biraz araştırsam da bloglarda hep farklılık vardı, ben daha güvenilir gördüğüm Leyla ile yemek saati bloğunda ki denedim. Ben şerbeti sıcağa yakın döktüm ki biraz sert oldu, un helvasına daha yakın yumuşaklıkta olsun isterseniz şerbeti tamamen ılınınca dökün derim. Ayrıca ben tarifi yapan hanımdan alana kadar farklılık varsa Bayburt lu arkadaşlardan tarifte beklerim…

  Şerbet için su ve şekeri tencereye alarak kaynatalım. Limon suyunu ekleyerek koyu kıvamlı bir şerbet için yaklaşık yarım saat kadar kaynatalım. Yağları tencereye alarak eritelim ve unu ekleyelim. Unun rengi kahve tonuna dönene kadar kavuralım. Yağ kokusu tamamen çıktığında ılınmış şerbeti ekleyerek (sıçrayabiliyor dikkatli olalım) karıştırmaya devam edelim. Şerbeti tamamen çekince tabağa alalım ve üzerini düzleştirip şekil verelim. Oda sıcaklığına gelince servis edebilirsiniz…Afiyet olsun.

  bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).1 bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).2 bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).3 bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).4 bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).5 bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).6 bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).7 bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).8 bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).9 bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).10 bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).11 bayburt-helvası-tarifi-(kara-helva).

Filmizle76.com