Çocuklara Kolay Çarpma Öğretme Yöntemi

 • FavoriteLoadingDeftere Ekle
  Zeynep Akidilerdem
  Çocuklara Kolay Çarpma Öğretme Yöntemi
  Malzemeler

  Kullanacağınız materyaller evde rahatlıkla bulabileceğiniz ürünler,bakliyatlar veya küçük taşlar olabilir. Aslında Montessori de çarpma işlemi için oldukça güzel materyaller var ama yoksa da aynı mantığı çocuklara bu şekilde de sunabilirsiniz.

  Yapılışı

  Masal Haziran da kısmetse 6 yaşında olacak, matematik onun için eğlence gibi bir şey oldu artık. Etkinlik yerine yapıyor diyebilir, bugün okul yolunda bana 40 ar 40 ar saymayı öğretir misin ? dedi ve ben tabi şok :) Kızım bunu daha zamanı var ama istersen sana 4 işlemden çarpmayı öğreteyim dedim ki hafta sonu için planladığımız bir durumdu ama okuldan gelince dayanamadı bizde elimizde ne varsa onunla yaptık çarpma işlemini. Ben Masal’dan daha çok heyecan yapıyorum ama onun bana verdiği tepki ‘bu resmen toplama ‘ :)) Çocuklar bu yaşlarda soyut kavramları bilmedikleri için somut kavramlar ile daha rahat öğreniyorlar. Biz çocukluğumuzda oturup ezberliyorduk ama ileri yaşlara gelene kadar belki bu kadar mantıklı anlamıyorduk.

  Video da gördüğünüz gibi 2 li çarpma işlemi yaptığımız için ortada 2 adet kap bulunuyor. Bunu hangi sayı değerinde yapıyorsanız o kadar adet kullanarak yapmanız gerekir. Yanlarda alacakları ve koyacakları 2 ayrı kap daha oluyor. Ortada ki kaba koydukları sayı değerlerini diğer kapta sayarak sonucu bulacaklardır. Kolay gelsin 😉

diyet yemek servisi